Chat with us, powered by LiveChat
Depozyt nieprawidłowy a skutki w podatku od czynności cywilnoprawnych
Depozyt nieprawidłowy a skutki w podatku od czynności cywilnoprawnych

W ramach wchodzenia poszczególnych osób w relacje o charakterze gospodarczym wynika konieczność zastosowania przeróżnych konstrukcji prawnych. Jedną z takich konstrukcji jest umowa przechowania pieniędzy, która może łączyć się z faktem zabezpieczenia wierzytelności bądź po prostu zwiększenia bezpieczeństwa powierzonych środków. W takim przypadku istnieje dość poważne zagrożenie na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych. W myśl bowiem  art. 845 kodeksu cywilnego jeżeli z przepisów szczególnych albo z umowy lub okoliczności wynika, że przechowawca może rozporządzać oddanymi na przechowanie pieniędzmi lub innymi rzeczami oznaczonymi tylko co do gatunku, stosuje się odpowiednio przepisy o pożyczce (depozyt nieprawidłowy). Czas i miejsce zwrotu określają przepisy o przechowaniu.

Umowa depozytu nieprawidłowego jest traktowana podobnie jak pożyczka i w związku z tym na podstawie art. 1 ust. 1 pkt1 lit. j ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika obowiązek przechowawcy odprowadzenia od takiej umowy podatku w kwocie odpowiadającej 2% kwoty zdeponowanej.

Dodatkowo stawka podatku od czynności cywilnoprawnych wynosi 20 %, jeżeli przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego podatnik powołuje się na fakt zawarcia umowy depozytu nieprawidłowego, a należny podatek od tej czynności nie został zapłacony.

Jak wskazują ugruntowane już interpretacje administracji podatkowej sytuacja podatkowa przechowawcy (przy depozycie nieprawidłowym) jest gorsza niż pożyczkobiorcy, gdyż o ile pożyczka udzielona w kręgu najbliższej rodziny może być zwolniona z PCC o tyle depozyt nieprawidłowy nie.

Jeżeli zatem stroną umowy zależy na tym aby depozyt nie został w jakikolwiek sposób opodatkowany tak zwanym PCC, należy spisać bardzo precyzyjną umowę, w której strony postanowią, iż przechowawca nie będzie miał żadnej możliwości korzystania ze zdeponowanych środków. W innym przypadku może się okazać, iż fiskus będzie żądał od nas zapłaty 20% powierzonej nam kwoty.

© 2016 | Realizacja: StudioDi / Creative Agency

All rights reserved. Wszelkie Prawa zastrzeżone

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij