Chat with us, powered by LiveChat
Problem z sąsiadem – co można z tym zrobić?
Problem z sąsiadem – co można z tym zrobić?

Bardzo dużo spraw, które trafiają do naszej Kancelarii dotyczy problemów z niewłaściwym zachowaniem sąsiadów, którzy przeszkadzają cieszyć się świętym prawem własności. Może się to objawiać w przeróżny sposób. Któż z nas nie słyszał o takich rzeczach, że sąsiad:

– powoduje nieprzyjemne zapachy poprzez palenie śmieci, wyrzucanie tych śmieci w nieodpowiednim miejscu lub wylewanie szamba,

– hałasuje na przykład: słucha głośniej muzyki,  prowadzi prace remontowe, ma szczekającego psa,

– powoduje drgania przy użyciu ciężkiego sprzętu.

Wszystkie te przypadki są znane w języku prawnym jako immisje. W przypadku, gdy się pojawiają Kodeks cywilny daje nam instrumenty obrony, jednakże zanim rozpoczniemy jakieś skomplikowane działania prawne, najpierw powinniśmy z takim uciążliwym sąsiadem porozmawiać i jasno przedstawić swoje stanowisko. Gdy to nie odniesie skutku dobrym pomysłem jest wezwanie policji, która w wielu przypadkach pomaga wytłumaczyć sąsiadowi, że postępuje niewłaściwie. Dopiero gdy te środki zawiodą pozostaje proces sądowy.

Zgodnie z brzmieniem art. 144 Kodeksu cywilnego „właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych”.

Natomiast w art. 140 Kodeksu Cywilnego wprost ujęto uprawnienia właściciela do używania swojej  nieruchomości z wyłączeniem innych. W przypadku naruszenia praw własności np. poprzez wspomniane immisje właściciel może skorzystać z tak zwanego roszczenia negatoryjnego uregulowanego w art. 222 § 2 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem właścicielowi gruntu przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i zaniechanie naruszeń.

Warto nadmienić, że powyżej wspomniany przepis przyznaje właścicielowi prawo do dochodzenia roszczeń: odrębnie lub łącznie, przy czym uprawnienie o zaniechanie naruszeń jest najczęściej wykorzystywane, gdy ingerencja w prawo własności ma charakter trwały lub powtarzający się, natomiast uprawnienie o przywrócenie do stanu zgodnego z prawem będzie stosowne do sytuacji, gdy doszło do naruszeń i właściciel wnosi o usunięcie skutków z tym związanych.

Co więcej obok roszczeń negatoryjnych można także wysuwać także o roszczenia o zapłatę odszkodowania lub zadośćuczynienia odpowiednio gdy immisje spowodowały jakąś szkodę majątkową lub negatywne przeżycia (krzywdę).

© 2016 | Realizacja: StudioDi / Creative Agency

All rights reserved. Wszelkie Prawa zastrzeżone

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij