Bardzo dużo spraw, które trafiają do naszej Kancelarii dotyczy problemów z niewłaściwym zachowaniem sąsiadów, którzy przeszkadzają cieszyć się świętym prawem własności. Może się to objawiać w przeróżny sposób. Któż z nas nie słyszał o takich rzeczach, że sąsiad:
– powoduje nieprzyjemne zapachy poprzez palenie śmieci, wyrzucanie tych śmieci w nieodpowiednim miejscu lub wylewanie szamba,
– hałasuje na przykład: słucha głośniej muzyki, prowadzi prace remontowe, ma szczekającego psa,
– powoduje drgania przy użyciu ciężkiego sprzętu.
Wszystkie te przypadki są znane w języku prawnym jako immisje. W przypadku, gdy się pojawiają Kodeks cywilny daje nam instrumenty obrony, jednakże zanim rozpoczniemy jakieś skomplikowane działania prawne, najpierw powinniśmy z takim uciążliwym sąsiadem porozmawiać i jasno przedstawić swoje stanowisko. Gdy to nie odniesie skutku dobrym pomysłem jest wezwanie policji, która w wielu przypadkach pomaga wytłumaczyć sąsiadowi, że postępuje niewłaściwie. Dopiero gdy te środki zawiodą pozostaje proces sądowy.
Zgodnie z brzmieniem art. 144 Kodeksu cywilnego „właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych”.
Natomiast w art. 140 Kodeksu Cywilnego wprost ujęto uprawnienia właściciela do używania swojej nieruchomości z wyłączeniem innych. W przypadku naruszenia praw własności np. poprzez wspomniane immisje właściciel może skorzystać z tak zwanego roszczenia negatoryjnego uregulowanego w art. 222 § 2 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem właścicielowi gruntu przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i zaniechanie naruszeń.
Warto nadmienić, że powyżej wspomniany przepis przyznaje właścicielowi prawo do dochodzenia roszczeń: odrębnie lub łącznie, przy czym uprawnienie o zaniechanie naruszeń jest najczęściej wykorzystywane, gdy ingerencja w prawo własności ma charakter trwały lub powtarzający się, natomiast uprawnienie o przywrócenie do stanu zgodnego z prawem będzie stosowne do sytuacji, gdy doszło do naruszeń i właściciel wnosi o usunięcie skutków z tym związanych.
Co więcej obok roszczeń negatoryjnych można także wysuwać także o roszczenia o zapłatę odszkodowania lub zadośćuczynienia odpowiednio gdy immisje spowodowały jakąś szkodę majątkową lub negatywne przeżycia (krzywdę).