Pozew o zapłatę zachowku jest podobny do innych pozwów o zapłatę. Oczywiście należy pamiętać o tym, że jest to pismo procesowe, które na mocy polskiego prawa musi zostać przygotowane zgodnie z zasadami zawartymi w Kodeksie postępowania cywilnego. Oprócz tego warto także zawrzeć kilka elementów, które ułatwią sądowi rozpoznanie sprawy o zachowek i przyczynią się do przyspieszenia postępowania. Poniżej znajdziecie szczegółowe wskazówki co do elementów pozwu o zapłatę zachowku – tych obowiązkowych i fakultatywnych.
Po pierwsze, należy pamiętać o wskazaniu daty pozwu. Następnie powinniśmy wskazać sąd, do którego kierujemy powództwo poprzez podanie jego adresu. Jeżeli niewłaściwie określimy sąd, to nasz pozew zgodnie z procedurą zostanie przekazany do sądu właściwego. Należy jednak pamiętać, że może to zająć trochę czasu, przez co całe postępowanie sądowe ulegnie wydłużeniu.
W piśmie procesowym należy następnie wskazać strony procesu o zachowek, a więc powoda (jest to osoba, która wnosi powództwo, czyli my) i pozwanego (osoba, przeciwko której wytaczamy powództwo – czyli w naszym przypadku spadkobiercy, którzy otrzymali spadek). Wskazanie stron procesu powinno zawierać adresy zamieszkania stron, numer PESEL powoda i najlepiej numery PESEL pozwanych. Wskazanie właściwego adresu pozwanych jest ważne, ponieważ gdy wskażemy niewłaściwy adres i pozwani nie będą odbierać korespondencji to sąd zajmie się weryfikacją danych adresowych, co znowu wydłuży naszą sprawę, a nawet może doprowadzić w najgorszym scenariuszu do umorzenia postępowania.
Kolejnym bardzo ważnym elementem pozwu o zapłatę zachowku jest wartość przedmiotu sporu. W przypadku sprawy o zachowek będzie to wysokość dochodzonego zachowku, przy czym kwota ta powinna zostać wyraźnie oznaczona w treści pozwu, bowiem ma ona często wpływ na wysokość opłat sądowych.
Po wartości przedmiotu sporu, konieczne jest wskazanie żądania zapłaty zachowku przez pozwanego w wysokości określonej kwoty pieniężnej. Takie żądanie należy uzasadnić. Nie musimy w uzasadnieniu przytaczać przepisów prawa, bowiem zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego obowiązuje zasada, że sąd zna prawo. Oznacza to, że powinniśmy skupić się na bardzo dokładnym przedstawieniu tzw. stanu faktycznego, czyli faktów i okoliczności, które zdaniem powoda uprawniają go do zachowku.
Uzasadnienie naszego pozwu powinno także powoływać się na określone dowody, które potwierdzają nasze twierdzenia. Najczęściej takimi dowodami będą: postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, poświadczenie dziedziczenia, akt zgonu bliskiego zmarłego (spadkodawcy), akta stanu cywilnego – świadectwo urodzenia, zaświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński i inne akta, które wykazują pokrewieństwo powoda ze spadkodawcą, umowy darowizny, jeżeli miały miejsce za życia zmarłego, a także przesłuchania stron i świadków.
Tak sporządzony pozew powinien zostać podpisany przez powoda oraz opłacony. Musi on zawierać spis wszystkich załączników, które dołączymy do pozwu, a także odpis oraz odpisy załączników dla wszystkich pozwanych. Należy zatem pamiętać, żeby złożyć pozew wraz z załącznikami w odpowiedniej liczbie kopii – jednej dla sądu i po jednej dla każdego z pozwanych.
Do pozwu warto w niektórych przypadkach dołączyć wniosek o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego tak, aby dokładnie zbadać i mieć ekspertyzę potwierdzającą wartość poszczególnych składników majątku spadkowego. Dokładne określenie wartości spadku jest przecież w naszym interesie, gdyż ma ono bezpośredni wpływ na wysokość należnego nam zachowku.
W Internecie można oczywiście znaleźć różne wzory pozwu o zachowek, które można odpowiednio wykorzystać w swojej sprawie, jednak zawsze lepiej poprosić o pomoc doświadczonego prawnika, który pomoże nam w przygotowaniu pozwu i dobraniu odpowiednich dowodów potwierdzających nasze twierdzenia. Jego doświadczenie będzie bezcenne zarówno przy ustalaniu prawidłowej wysokości zachowku, jak i przy sporządzaniu pozwu, czy w toku postępowania sądowego.