W 2025 r. pracodawcy mogą spodziewać się kolejnych zmian w przepisach prawa pracy, które mają wpłynąć na codzienne funkcjonowanie ich organizacji. W bieżącym roku wejdą w życie zmiany dotyczące uzupełniającego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Ponadto resort pracy prowadzi również prace nad zmianami w zakresie mobbingu, liczenia stażu pracy, zasad ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz nowych przepisów dotyczących układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych.
Wprowadzenie uzupełniającego urlopu macierzyńskiego
Nowelizacja kodeksu pracy, która wejdzie w życie 19.03.2025 r. umożliwi wydłużenie urlopu dla pracowników będących rodzicami hospitalizowanych noworodków. Od 19 marca pracujący rodzic będzie mógł skorzystać z tzw. uzupełniającego urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego wydłużonego o czas pobytu w szpitalu wcześniaków i chorych noworodków.
Pracodawca będzie zobowiązany do uwzględnienia wniosku o uzupełniający urlop złożony przez pracownika. Urlop uzupełniający będzie udzielany jednorazowo na wniosek składany w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zakończeniem korzystania z urlopu macierzyńskiego. Do wniosku powinno zostać załączone zaświadczenie wydane przez szpital.
Zmiany w zakresie liczenia stażu pracy o umowy cywilnoprawne i inne formy zatrudnienia
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem zmian zasad dotyczących ubezpieczeń społecznych w zakresie zaliczenia czasu zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych oraz innych form zatrudnienia do okresów wykonywania pracy.
Projekt zakłada wliczanie okresu zatrudnienia okresów wykonywania pracy na podstawie umów cywilnoprawnych, takich jak: umowy agencyjne, umowy zlecenia, umowy o świadczenie usług, pełnienia mandatu posła lub senatora, wykonywania odpłatnie pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania, pełnienia czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego; odbywania służby zastępczej czy wykonywania pracy z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych.
Zgodnie z zamierzeniem projektodawcy dodatkowe okresy zatrudnienia będą potwierdzane zaświadczeniem wydawanym przez ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie ustalał podleganie ubezpieczeniom społecznym z wymienionych tytułów lub niepodleganie. W razie stwierdzenia niepodlegania alternatywnych form zatrudnienia ZUS będzie obowiązany do przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, w którym ciężar dowodu będzie spoczywał na zatrudnionym.
Aktualnie planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kwartał 2025 r.
Zmiany w zakresie zasad ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę
Resort pracy przygotowuje projekt zmiany ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, implementujący dyrektywę unijną nr 2022/2041 w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Dyrektywa zobowiązuje państwa członkowskie do ustanowienia niezbędnych procedur ustalania i aktualizowania ustawowych wynagrodzeń minimalnych.
Projektowana zmiana zakłada m.in.:
- wprowadzenie zasad ustalania minimalnego wynagrodzenia w oparciu o wskaźnik cen prognozowany na rok następny;
- zwiększenie roli strony pracowników i strony pracodawców oraz Rady Dialogu Społecznego w sprawach związanych z ustalaniem minimalnego wynagrodzenia;
- coroczną procedurę ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej.
Aktualnie planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kwartał 2025 r.
Zmian w zakresie układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych
Polski Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych.
Głównym celem projektowanych zmian jest zachęcenie pracodawców do zawierania układów i porozumień zbiorowych. Projekt zakłada m.in:
- rezygnację ze skomplikowanej procedury rejestracyjnej;
- zwiększenie uprawnień w zakresie kształtowania treści układów;
- uproszczenie procesu rejestrowania układów zbiorowych pracy, poprzez wpis do Krajowej Ewidencji Układów Zbiorowych Pracy;
- wprowadzenie możliwości skorzystania ze wsparcia mediatora;
- wprowadzenie obowiązywania układów na czas określony;
- ułatwienie dotyczące wystąpienia z układu ponadzakładowego;
- uproszczenie procedury rozszerzenia układu.
Aktualnie planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kwartał 2025 r.
Zmiany w zakresie definicji mobbingu i innych deliktów pracowniczych
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zmianą definicji mobbingu i innych deliktów prawa pracy związanych z występowaniem różnych form przemocy w miejscu pracy. Resort pracy doszedł do przekonania, że przepisy w zakresie zachowań antydyskryminacyjnych w miejscu pracy są zbyt ogólne, prowadzą do różnych interpretacji, a przez to ich skuteczność jest ograniczona. W związku z tym aktualnie prowadzone są prace nad takimi zmianami kodeksu pracy jak:
- ujednolicenie definicji form molestowania oraz zasad dochodzenia roszczeń pracowniczych;
- uproszczenie form mobbingu;
- doprecyzowanie działań pracodawcy związanych z przeciwdziałaniem mobbingowi;
- zdefiniowanie dolnego progu wysokości zadośćuczynienia za stosowanie mobbingu;
- zwolnienie pracodawcy z odpowiedzialności cywilnoprawnej w razie wdrożenia skutecznych działań antymobbingowych;
- zdefiniowanie w regulaminie pracy zasad, trybu oraz częstotliwości działań w obszarze przeciwdziałania naruszaniu godności oraz innych dóbr osobistych pracownika, zasady równego traktowania w zatrudnieniu, dyskryminacji oraz mobbingowi.
Aktualny planowany termin przyjęcia projektu na Radzie Ministrów to III kwartał 2025 r.
Wspieramy przedsiębiorców
Oferujemy kompleksową obsługę prawną firm w postępowaniach sądowych, przed urzędami administracji, w sporze pomiędzy firmą, a jej pracownikami, a także w relacjach biznesowych w zakresie sporządzania umów w obrocie gospodarczym. Sprawdź naszą ofertę.