Obowiązki i Prawa Pracodawcy
W biznesie nie jest najważniejszym pracować ciężko, w biznesie najważniejszym jest pracować mądrze, skupiając się na tych aspektach działalności, które bezpośrednio przynoszą zyski. Realizację innych działań i obowiązków pozostaw innym.
Pracownicy stanowiący kapitał ludzki, to jeden z głównych elementów przedsiębiorstwa. Dlatego istotne jest, by kwestie związane z zatrudnieniem uregulować odpowiednio, aby oby dwie strony były zadowolone.
Podstawowe Obowiązki Pracodawcy
Brak realizacji bądź nieprawidłowe realizowanie obowiązków wynikających z zatrudnienia nieuchronnie prowadzi do szkód w majątku pracodawcy, czy to przez odpowiedzialność odszkodowawczą względem pracowników, czy to przez nałożone kary finansowe przez odpowiedni organ.
Dzięki naszemu wsparciu nasi klienci czują się bezpiecznie. Możesz do nich dołączyć, zapewniając sobie komfort pracy.
Umowy Pracownicze
Podstawowym błędem wśród pracodawców są źle skonstruowane umowy o pracę oraz zły wybór umów cywilnoprawnych. Najczęstszym tego skutkiem jest podważanie tych umów przez Państwową Inspekcję Pracy lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz przegrane spory sądowe z pracownikami.
Czy stać Cię na wielotysięczne koszty poniesione z powodu błahych błędów? Stworzymy projekty umów specjalnie pod Twoją działalność.
Zakaz konkurencji
Masz ograniczone zaufanie do swoich podwładnych? Chcesz zabezpieczyć swoje najcenniejsze informacje, np. kontakty do klientów, know-how, patenty i używane technologie? Nie chcesz, aby przeszkoleni pracownicy odeszli do konkurencji? Skontaktuj się z nami, zrobimy wszystko, by Ci pomóc. Pamiętaj! Możesz ograniczyć działalność konkurencyjną pracowników, korzystając z odpowiednich umów o zakazie konkurencji. Ważna jest ich forma, treść, czas obowiązywania czy też określenie kar umownych, które najlepiej uchronią Twoje interesy.
Czy nie warto sprawdzić swoich pracowników? Kandydat odmawiający podpisania umowy o zakazie konkurencji może mieć złe zamiary. Check-Call? Jeżeli już zatrudniony pracownik odmawia podpisania umowy o zakazie konkurencji, to możesz rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę za wypowiedzeniem.
Możesz objąć zakazem konkurencji pracownika na wypadek ustania stosunku pracy. Dzięki temu masz możliwość skutecznej obrony przed nielojalnym działaniem pracownika, który chciałby w przyszłości skorzystać z tajemnic Twojego przedsiębiorstwa. Jeżeli doszłoby do złamania zakazu konkurencji, możesz dochodzić odszkodowania. Pomożemy Ci udowodnić winę pracownika i wielkość szkody.
Dokumentacja pracownicza i akta osobowe
Monitoring
RODO
Regulamin Pracy i Układ Zbiorowy Pracy
Związki Zawodowe
Przeciwdziałanie dyskryminacji oraz równe traktowanie w zatrudnieniu
Mobbing
Obowiązki Pracowników
Nie tylko pracodawca ma obowiązki wobec pracownika, lecz także pracownik wobec pracodawcy. Ważne jest, aby pracodawca był świadomy, jakie obowiązki ciążą na jego pracownikach oraz co im grozi za ich nieprzestrzeganie.
Chciałbyś zwolnić swojego pracownika za nieprzestrzeganie obowiązków? Masz do tego prawo, jednakże musisz zrobić to zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Odpowiedzialność porządkowa Pracowników
Najważniejsze, aby pamiętać, że kara powinna być zastosowana w odpowiednim terminie, z uprzednim wysłuchaniem pracownika. Pracownik ten powinien być w odpowiedniej formie zawiadomiony ze wskazaniem naruszonych obowiązków i przysługujących mu uprawnień. Kara powinna być adekwatna, odpowiedniego rodzaju, zgodna ze stopniem winy i dotychczasowym stosunkiem do pracy. Zagmatwane? Znamy dobrze ten temat, bez problemu możemy Ci w tym pomóc.
Odpowiedzialność materialna Pracowników
Znowu chcesz odpuścić? Czasami nie warto. Ten problem nie dotyka tylko Ciebie. Pracownicy bardzo często na wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych wyrządzają pracodawcy szkodę. Zgodnie z prawem mogą ponieść za to odpowiedzialność materialną.
Pracownik ponosi odpowiedzialność za rzeczywistą szkodę wyrządzoną pracodawcy. Problemem jest to, iż to na pracodawcy ciąży obowiązek udowodnienia istnienia obowiązków i powstania szkody, co w praktyce nie jest wcale proste.
Pracownik wyrządził szkodę osobie trzeciej? A to Ciebie jako pracodawcę chcą pociągnąć do odpowiedzialności? Wiemy, jak Ci pomóc. Pomożemy Ci wyegzekwować od pracownika środki za naprawnienie skody, którą on wyrządził. Wskażemy najważniejsze okoliczności sprawy oraz pomożemy udowodnić stopień winy pracownika. Jeżeli zatrudniony umyślnie wyrządził szkodę, to zrobimy wszystko, by to on został zobowiązany do naprawienia szkody w całości.
Mienie powierzone Pracownikowi
Czemu pracownicy nie szanują mienia pracodawców? Nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Jednakże wiemy, jak wyegzekwować zapłatę od nieodpowiedzialnych pracowników. Kwestią podstawową jest to, aby każdy pracownik szanował powierzone mu mienie oraz ponosił konsekwencje nieużywania powierzonego mienia w należyty sposób bądź jego zniszczenia.
Odpowiedzialność i jej zakres w znacznej mierze uzależniona jest od tego, czy uszkodzenie mienia nastąpiło w wyniku winy umyślnej czy nieumyślnej. Od tego zależy czy wysokość zapłaty zostanie ograniczona oraz skorelowana z wynagrodzeniem pracownika czy odpowie za szkodę do pełnej jej wysokości.
Sądzisz, że nie masz szans wygrać sprawy przeciwko pracownikowi? Jesteś w błędzie! To na pracowniku spoczywa obowiązek szczególnej dbałości w sprawowaniu pieczy nad mieniem. W tego typu przypadkach istnieje domniemanie winy pracownika. Nasi wykwalifikowani prawnicy pomogą Ci, wskazać najważniejsze okoliczności sprawy i zebrać dowody świadczące o winie pracownika.