Umowa składa się z oświadczeń woli stron tej umowy. Kodeks cywilny stanowi natomiast, iż skutki wadliwie wydanych oświadczeń woli mogą być usuwane w specjalnym trybie. Jedna z wad oświadczeń woli jest błąd. Kodeks cywilny nie definiuje tego pojęcia, jednakże możemy przyjąć, iż błędem jest niezgodne z rzeczywistością wyobrażenie o czynności, przy czym niezgodność ta może dotyczyć zarówno faktów, jak i prawa. Konieczne jest tak by błąd był istotny, to znaczy tyle, iż osoba, która działała pod wpływem błędu, gdyby miała prawidłowe rozeznanie, nie zawarłaby przedmiotowej umowy.
Uchylenie się od skutków oświadczenia woli złożonego innej osobie pod wpływem błędu jest możliwe przez oświadczenie woli złożone tej osobie na piśmie. Dla zachowania ww. uprawnienia wystarczy zachowanie zwykłej formy pisemnej, to znaczy zawierającej podpis. Co więcej, uchylenie się może nastąpić również poprzez skuteczne wniesienie powództwa do właściwego sądu, a także w drodze zarzutu zgłoszonego w procesie w innym piśmie procesowym.
Warto przy tym podkreślić, że uprawnienie do uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli wydanego pod wpływem błędu wygasa z upływem roku od momentu wykrycia tego błędu.